HoLEP Ameliyatı Nedir?

HoLEP Ameliyatı Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?

HoLEP ameliyatı, penis ucundan girilerek gerçekleştirilen bir prostat ameliyatı türüdür. Bu ameliyat prostat büyümesi olan hastalara yapılır. Eğer hastalık ilaçla tedavi edilemez ise HoLEP ameliyatı tedavi seçenekleri arasındadır.
İyi huylu prostat büyümesi, üretra adı verilen idrar kanalını saran prostat bezinin büyümesi sonucu hastanın idrar yapmada zorlanmasıdır. Prostat büyümesi prostatın ortasından başlar. Büyüyen prostat dokusuna adenom adı verilir. Büyüyen prostat dokusu idrar kanalını sıkıştırır. Prostat büyümesi için yapılan ameliyatlarda prostatın içinde bulunan bu adenom dokusu çıkartılır. Buna enükleasyon adı verilir.

 HoLEP Ameliyatı Nedir?

HoLEP ameliyatı, prostat büyümesinde kullanılan bir lazer ameliyatıdır. HoLEP kelimesinin açılımı ”Holmiyum lazer ile yapılan prostat enükleasyonu” dur. Bu ameliyatta holmium lazer denilen bir lazer çeşidi kullanılır. Hastanın idrar kanalından girilerek tamamen kapalı olarak yapılan bir ameliyattır. Büyümüş olan ve adenom adı verilen prostat dokusu, holmium lazer ile prostatın kabuğundan (kapsül) ayrılarak çıkarılır. Kabuğundan ayrılan büyümüş prostat dokusu, idrar kesesine gönderilir. Daha sonra özel bir alet ile parçalanarak idrar kanalından dışarıya çıkartılır.

HoLEP Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Prostat büyümesinin tedavisinde seçilecek yöntemde hastanın şikayetleri ve prostatın büyüklüğü önemlidir.  Hastanın şikayetleri çok fazla değilse öncelikle ilaçlar kullanılır. Eğer ilaçlar hastayı rahatlatmaz ise bu kez ameliyat düşünülür. Ameliyat ya açık ya da kapalı olarak gerçekleştirilir. Günümüzde ameliyatların çoğu artık kapalı yöntemlerle uygulanır. Açık ameliyat çok nadir olarak yapılan bir yöntemdir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte kapalı prostat ameliyatları da gelişmektedir. Kapalı prostat ameliyatlarında lazer teknolojisi de kullanılmaya başlanmıştır. GreenLight, holmium lazer ve thulium lazer ile prostat ameliyatları yapılmaktadır. HoLEP ameliyatı da ilaçla tedavi edilemeyen hastalara uygulanan bir lazer ameliyatıdır.

HoLEP Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

HoLEP prostat ameliyatında, klasik yöntemle yapılan kapalı prostat ameliyatına göre daha iyi kanama kontrolü sağlanır. Bu yüzden ameliyat sırasında ve sonrasında kanama yok denecek kadar azdır.

HoLEP ameliyatında kullanılan holmium lazerin dokuda etki ettiği derinlik çok az olup 0,4 mm kadardır. Bu yüzden sertleşmeyi sağlayan ve prostatın yakınından geçen sinirlere zarar verme olasılığı yoktur. Bu sayede hasta ameliyat sonrası sertleşme sorunu yaşamaz.

Klasik kapalı prostat ameliyatı (TUR prostat), prostat büyüklüğü 100 gramdan fazla olursa tercih edilmez. Oysa HoLEP ameliyatı, her büyüklükteki prostat için rahatlıkla uygulanabilir.

HoLEP ameliyatı sonrası hastanın iyileşmesi, taburcu olması ve günlük rutinin işlerine dönmesi daha çabuk olur.

HoLEP ameliyatı, aspirin, coraspin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalarda da rahatlıkla uygulanabilir.

HoLEP Ameliyatını Kim Yapar?

HoLEP ameliyatını bu konuda deneyimli üroloji doktorları yapar. Üroloji doktorlarına ürolog adı da verilir. İstanbul ilinde HoLEP prostat ameliyatı yapan doktorlardan biri de Prof.Dr. Volkan Tuğcu’dur.

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.