HoLEP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

HoLEP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

HoLEP hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin. HoLEP, holmium lazer ile uygulanan prostat büyümesi ameliyatıdır. HoLEP, günümüzde prostat büyümesi tedavisinde kullanılan güncel bir ameliyat tekniğidir. Prostat büyümesi, yaşlanmaya bağlı olarak prostat bezinin ortasındaki dokuların büyümesidir. Bu büyümeye bağlı olarak, prostat bezinin içinden geçen idrar kanalı sıkışır ve tıkanır.

HoLEP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Aşağıda, HoLEP hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz;

HoLEP ne demek? 

HoLEP’in açılımı ” Holmium lazer ile prostat enükleasyonu” dur. Yani prostatın büyüyen kısmı, lazer ile kabuğundan ayrılarak çıkarılır.

HoLEP ameliyatında hangi lazer kullanılır? 

Holmium lazer kullanılır. Holmium lazer ile yapılan ameliyat HoLEP, thulium lazer ile yapılan ThuLEP ameliyatıdır. GreenLight ameliyatında ise yeşil ışık lazer kullanılır.

HoLEP ameliyatında idrar kaçırma olur mu?
Prostat büyümesi ameliyatlarından sonra görülen idrar kaçırma, idrarı tutan büzük kaslarının hasarına bağlıdır. Eğer ameliyat sırasında bu kaslar kesilirse ya da yakılırsa ameliyat sonrası idrar kaçırma olabilir. HoLEP ameliyatında kullanılan lazer dokulara ve idrarı tutan kaslara zarar vermez. Bu yüzden ameliyat sonrası uzun süre ve kalıcı idrar kaçırma görülmez.

HoLEP iktidarsızlık yapar mı?

HoLEP hakkında sıkça sorulan sorular arasında en sık sorulanlardan biri de cinselliğe zarar verip vermediğidir. HoLEP ameliyatında kullanılan lazer, prostatın yakınlarından geçen sertleşme sinirlerine kadar nüfuz etmez. Bu yüzden penisin damarları ve sinirleri etkilenmez. Dolayısıyla HoLEP ameliyatı sonrası penis sertleşmesinde ve cinsellikte azalma görülmez.

HoLEP ameliyatında kanama olur mu?

Prostat büyümesi ameliyatı kanamalı bir ameliyattır. Açık ya da kapalı prostat (TUR) ameliyatında, bazı durumlarda kan transfüzyonu gerektirecek kanamalar olabilir. Ancak HoLEP ameliyatında, damarlar lazer ile yakılıp mühürlendiğinde kanama görülmez ya da çok az miktarda görülür.

HoLEP sonrası tekrar prostat olur mu?

HoLEP ile yapılan prostat ameliyatında, büyümüş ve idrar kanalını tıkayan prostat parçasının tamamı çıkarılır. Bu yüzden hastalık uzun yıllar geçse bile tekrarlamaz.

Sonda kaç gün kalır?

HoLEP ameliyatından sonra sonda genellikle ertesi gün alınır. Açık prostat ameliyatı olanlarda idrar sondası 1 hafta sonra alınır. Klasik kapalı prostat (TUR) ameliyatından sonra sonda 2-3 gün kalabilir.

HoLEP sonrası meni gelmeme durumu olur mu?

Açık ya da kapalı olarak yapılan bütün prostat ameliyatlarından sonra meni gelmeme durumu görülür. Bunun nedeni meni kanallarının prostata açılmasıdır. Bu yüzden ameliyat sonrası meni idrar kesesine fışkırır. Bu meni daha sonra idrarla atılır. Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler haricinde, bu durum önemli sorun oluşturmaz.

HoLEP sonrası prostat kanseri gelişir mi?

Bütün kapalı ya da açık prostat büyümesi ameliyatlarında, prostatın sadece büyüyen ve idrar kanalını tıkayan iç kısmı alınır. Prostatın dış kısmı alınmaz. Prostat kanseri bu dış kısımdan gelişir. Dolayısıyla, bütün prostat büyümesi ameliyatları sonrasında prostat kanseri gelişeme riski vardır ve hastalar bu açıdan takip edilmelidir.

HoLEP ameliyatı sonrası dönem nasıl olur?

Hastalar genellikle ertesi günü taburcu edilir. Ameliyattan 3-4 hafta sonra hasta kontrole çağrılır. Erken dönemlerde idrarda yanma olabilir. Eğer varsa bunun için tedavi verilir. Daha sonraki dönemlerde 3. 6. 12. aylarda hasta yine kontrollere gelir.

Yukarıda HoLEP hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz başka bir şey varsa ve HoLEP hakkında sıkça sorulan sorular arasında bulamadıysanız, bu sitedeki iletişim kısmından sorabilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.