HoLEP Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

HoLEP Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

HoLEP ameliyatı avantajları nelerdir? Prostat ameliyatı yöntemleri arasında bulunan HoLEP ameliyatı, holmium lazer ile uygulanan bir ameliyat çeşididir. HoLEP ‘in açılımı ”Holmium Lazer İle Prostat Enükleasyonu” dur. HoLEP ameliyatında herhangi bir kesi ya da dikiş olmaz. Penis ucundan özel cihaz ile girilerek yapılan bu ameliyatta, lazer ile prostatın büyümüş olan kısmı prostat kabuğundan ayrılarak çıkartılır. Holmium lazer ile büyüyen ve idrar yolunu tıkayan prostat dokusu prostatın diğer kısmından tamamen sıyrılarak ayrılır. İdrar torbasına gönderilen bu parça, daha sonra küçük parçalara bölünerek dışarı alınır. Ameliyat prostatın büyüklüğüne bağlı olarak 30 ile 90 dakika arasında değişir. Ameliyat hasta belden aşağısı (spinal anestezi) uyuşturularak uygulanır.

HoLEP Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Başlıca HoLEP ameliyatı avantajları şunlardır;

Prostat hastalığı tekrarlamaz

TUR, Plazmakinetik ve GreenLight ile yapılan ameliyatlarda, geride prostat dokusu kalabilir. Bu doku zaman içinde büyüyerek tekrar idrar kanalının tıkanmasına yol açabilir. Yeniden prostat ameliyatı gerekebilir. Ancak HoLEP  ameliyatında enükleasyon tekniği kullanıldığı, yani büyümüş olan prostat dokusunun tamamı çıkarıldığı için geride artık doku kalmaz. Bu yüzden yıllar sonra bile hastalık tekrarlamaz.

Kanama daha az olur

HoLEP ile yapılan ameliyatta, gerek ameliyat sırasında gerekse ameliyat sonrası dönemde kanamalar çok daha az görülür.

Ereksiyon (sertleşme) sinirlerine zarar vermez.

HoLEP ameliyatında kullanılan holmium lazer, çok derine nüfuz etmediğinden ereksiyon siniri zarar görmez.

Büyük prostatlara kolayca uygulanabilir

HoLEP ameliyatı avantajları arasında bulunan bir diğer, ameliyatı her boyuttaki prostatlara kolayca uygulanabilir olmasıdır. Oysa TUR prostat ve greenLight gibi ameliyatlar, çok büyük prostatlar için uygun değildir. Çünkü ameliyat çok zaman alır ve kanama görülür. TUR prostat ameliyatı  ancak 80 gram kadar olan prostatlar için uygun iken, HoLEP yöntemi ile 300 grama kadar olan prostatlara bile uygulanabilmektedir.

Çıkan prostat dokuları inceleme için tahlile gönderilir

Özellikle greenlight ameliyatında, prostat dokusu buharlaştırıldığı için, patolojik inceleme amacıyla parça elde edilemez. Dolayısıyla hastada prostat kanseri varsa atlanmış olur.

Hasta daha erken taburcu olur

HoLEP ameliyatında hastanede kalış süresi kısadır. Hasta ameliyattan sonrası gün evine gidebilir. Sonda süresi kısadır.

Dokulara zararlı değildir

Holmium laserin doku derinliği 0,4 mm’dir. Bu yüzden çevre dokulara, sertleşme sinirlerine ve idrar tutma sinirleri üzerine hiçbir zararlı tesiri yoktur.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalara uygulanabilir

HoLEP ameliyatı avantajları  arasında en önemlilerinden biri, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanması gereken hastalar, ilaçları kesilmeden ameliyat edilebilir. Diğer ameliyatlarda ise ameliyattan bir süre önce ve ameliyattan bir süre sonra bu tür ilaçların kullanılmaması gerekir.

Kalp ve akciğer hastalarına uygulanabilir

HoLEP ameliyatı, kalp hastalarında ve akciğer hastalarında tercih edilen bir ameliyat türüdür.

Sondalı kalış süresi kısadır

Ameliyattan sonra 1-2 gün sonra sonda genellikle alınır.

Günlük yaşama dönüş daha erken olur

Sonda daha erken alınır, ağrı olmaz, vücutta kesi ve yara olmaz. Bu yüzden hasta ameliyat sonrası dönemde günlük yaşantısına daha çabuk döner.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.