HoLEP İle Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP İle Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu Yazıda Neler Var?

HoLEP ile prostat ameliyatı, günümüzde prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan güncel bir tekniktir. Prostat büyümesi ya da tıp dilindeki adıyla BPH, prostat bezinin ortasındaki dokuların büyümesi sonucu, prostatın içinden geçen idrar kanalının tıkanmasıdır. Prostat büyümesi, yaşlı erkeklerde görülen en sık görülen iyi huylu tümördür. Prostat büyümesi, kadınlardaki miyom hastalığına benzetilebilir.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi, yaşlı erkeklerde görülen, işeme zorluğu ile kendini gösteren bir hastalıktır. Büyümüş olan prostat dokusuna adenom denir. Adenomlar, prostat bezinin içinden geçen idrar kanalına bası yaparak kanalı daraltır. Bu durum idrarın hızında azalmaya neden olur. Hasta idrar yapmakta zorlanır, idrarını bekleyerek, ıkınarak yapmaya başlar. Hasta, idrar yaptıktan sonra bile idrar kesesinde hala idrar varmış gibi hisseder. Bunun nedeni hastanın idrarının tamamen boşaltamamasıdır.

HoLEP İle Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Prostat büyümesindeki adenom dokusunu, portakalın meyve kısmına, portakalın kabuğunu prostatın kapsülüne ve idrar kanalını da portakalın ortasındaki boşluğa benzetebiliriz. Prostat büyümesinde uygulanan kapalı ameliyatlarda, idrar kanalından girilerek portakalın meyve kısmı çıkarılır, kabuğu bırakılır. Meyveyi çıkarma işlemi, klasik TUR prostat ameliyatında elektrik enerjisi ile meyvelerin dilim dilim küçük parçalar halinde kesilmesi ile yapılır. Adenom dokusu tamamen kesilir ve idrar kanalı açılır.

HoLEP ile prostat ameliyatı işleminde ise farklı teknik uygulanır. Meyve ile kabuk arasına girilerek lazer ile meyve kabuktan bütün olarak ayrılır. Meyve olduğu gibi bütün olarak idrar kesesine atılır. Daha sonra burada mikser gibi bir alet ile portakal meyvesi püre haline getirilir. Sonra bu püre halindeki portakal pipet ile dışarı çekilir.

HoLEP prostat ameliyatından önce hasta mutlaka detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Hasta muayene edilmeli, ultrason, kan PSA testi, kreatinin, idrar tahlili ve idrar kültürü yapılmalıdır. Üroflowmetri cihazı ile hastanın idrar akım hızı ölçülmeli ve daha sonra hasta idrarını yaptıktan sonra artık idrar kalıp kalmadığına  bakılmalıdır.

HoLEP ameliyatı anestezi altında yapılır. Hastaya genel anestezi ya da kısmi anestezi yapılır. Penis ucundan idrar kanalına girilir. Büyümüş prostat dokusunun idrar kanalını nasıl kapattığı değerlendirilir. Daha sonra holmium lazer ile büyümüş prostat dokusu çizilir. Kabuğa kadar ilerlenir. Prostat adenomu ile kabuk arasına girilerek, büyümüş prostat dokusu kabuktan ayrılır ve idrar kesesine atılır. Daha sonra burada küçük parçalara ayrılarak parçalar vücut dışına alınır. Hastaya sonda takılır ve işleme son verilir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.