Lazer Prostat Ameliyatı

Lazer Prostat Ameliyatı

Bu Yazıda Neler Var?

Lazer prostat ameliyatı, prostat büyümesi tedavisinde lazer teknolojisi kullanılarak yapılan ameliyattır. Prostat büyümesi yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme sıklığı artan bir hastalıktır. En önemli belirtisi idrar yapma zorluğu olan prostat büyümesi, kişinin yaşam kalitesini oldukça bozmaktadır.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi, idrar kanalının etrafını saran prostat bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan ve kendini idrar yapma zorluğu şeklinde gösteren bir hastalıktır. Prostat büyüyünce, idrar kanalı ve idrar torbasının çıkışı tıkanır. Prostat büyümesi 50 ve 60’lı yaşlardaki erkeklerde görülür. Prostat büyümesi, yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

İdrar yapmakta zorlanma, idrar akımında zayıflama, kesik kesik idrar yapma, idrarın tam boşalmadığı hissi, sık idrara gitme ihtiyacı, geceleri sık idrara çıkma, aniden ortaya çıkan idrar yapma ihtiyacı ve idrardan kan gelmesi gibi belirtiler prostat büyümesinde görülen belirtilerdir. Prostat büyümesi tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliği gibi çok ciddi sorunlara neden olabilir.

Lazer Prostat Ameliyatı Nedir?

Lazerle ile prostat ameliyatı, çeşitli lazer enerjileri kullanılarak vücutta hiç bir iz bırakmadan, idrar kanalından girilerek tamamen kapalı olarak gerçekleştirilen ameliyattır. Lazer ile uygulanan prostat ameliyatlarında green light, hollmium ve thulium lazer kullanılmaktadır.

GreenLight İle Lazer Prostat Ameliyatı

Greenlight lazer ile uygulanan prostat büyümesi ameliyatında, büyüyen prostat dokusunu vücuda zarar vermeden buharlaştırarak yok edilir. Greenlight lazer, yeşil renkli bir lazer çeşididir.  Ameliyat, idrar kanalından girilerek kapalı olarak yapılır. Özel bir sistem içinden gönderilen greenlight lazer ile, idrar kanalını tıkayan büyümüş prostat dokusu buharlaştırılarak yok edilir. GreenLight lazer ile yapılan prostat ameliyatında, doku buharlaştırılarak yok edildiği için patolojik inceleme yapılamamaktadır. Arıca ameliyat sonrasında uzun süre idrarda yanma ve kanama görülür.

Thulium Lazer Prostat Ameliyatı (ThuLEP)

ThuLEP ameliyatında ise thulium lazer kullanılır. Ameliyat penis ucundan girilerek kapalı olarak yapılır. Büyümüş olan prostat dokusu ile prostat dış kabuğu birbirinden ayrılır. Buna enükleasyon adı verilir. Kabuğundan ayrılan prostat dokusu, idrar kesesi içine atılır. Daha sonra idrar kesesi içinde özel bir cihaz ile parçalara ayrılarak idrar deliğinden dışarı çıkarılır.

Holmium Lazer Prostat Ameliyatı (HoLEP)

HoLEP ameliyatında holmium lazer kullanılır. HoLEP,  “Holmium Laser Enucleation of Prostate” cümlesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. ThuLEP ameliatında olduğu gibi, bu ameliyatta da, yine lazer enerjisi ile büyümüş olan prostat dokusu, prostat kabuğundan (kapsül) ayrılarak çıkarılır. Bu ameliyat herhangi bir kesi yapılmadan, idrar kanalından girilerek kapalı olarak yapılır. Holmium lazer ile kapsülünden ayrılan prostat dokusu idrar kesesine gönderilir ve orada çok küçük parçalara ayrılarak dışarı çıkarılır.

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.