HoLEP Prostat Ameliyatı Yapan Doktorlar

HoLEP Prostat Ameliyatı Yapan Doktorlar

Bu Yazıda Neler Var?

HoLEP prostat ameliyatı yapan doktorlar arasında bulunan, İstanbul ilinde üroloji uzmanı olarak çalışan Prof. Dr. Volkan Tuğcu kişisel web sitesine hoş geldiniz. Prof.Dr. Volkan Tuğcu, holmium ve thulium lazer teknolojilerini kullanarak prostat büyümesi olan hastalarına hizmet vermektedir.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi, prostat bezinin irileşerek idrar kanalını tıkmasıdır. Nedeni tam olarak belli değildir. Halk arasında prostat büyümesi iyi huylu prostat büyümesi ya da prostat hastalığı olarak bilinir. Prostat büyümesi dendiğinde, kanser olmayan büyüme anlaşılır. Kötü huylu prostat büyümesi ile de prostat kanseri kastedilmektedir. Prostat büyümesi 50 yaşın üzerindeki erkeklerin önemli bir sağlık sorunudur. En önemli belirtisi idrar yapmada zorlanma, sık idrara çıkma gibi idrar şikayetleridir. Tedavisinde, şikayetler çok fazla değil ve hastanın yaşam kalitesini çok fazla etkilemiyorsa ilaçla tedavi öncelikle tercih edilir. Eğer ilaç tedavisi işe yaramaz ise cerrahi tedavi yoluna gidilir. Prostat ameliyatları günümüzde genellikle kapalı yöntemler ile yapılır. Prostatın çok iri ise ya da mesanede çok büyük taşın bulunması gibi durumlarda açık ameliyat uygulanabilir.

HoLEP Prostat Ameliyatı Nedir?

HoLEP prostat ameliyatı, penis ucundan idrar yoluna girilerek holmium lazer ile prostatın büyümüş ve kanalı tıkayan kısmının çıkarılması işlemidir. HoLEP kelimesinin açılımı, ”holmium lazer ile prostat dokusunun enükleasyonu” dur.

HoLEP ameliyatı, idrar kanalından girilerek tamamen kapalı olarak yapılan bir ameliyattır. Penis ucundan idrar kanalına girilir ve prostata ulaşılır. Büyümüş ve idrar kanalını tıkayan adenom adı verilen prostat dokusu, prostatın dış kabuğundan lazer ile ayrılır. Kabuğundan ayrılan adenom, parçalanmadan bir bütün olarak idrar kesesine gönderilir. Mesane içine atılan adenom dokusu, küçük parçalara ayrılır ve idrar kanalından vücut dışına çıkarılır.

HoLEP prostat ameliyatının süresi, prostatın büyüklüğüne bağlı olarak 1 ile 3 saat kadar sürebilir. HoLEP ameliyatı olan hastanın hastanede yatış süresi, prostatın büyüklüğüne ve hastanın var olan ek hastalıklarına göre değişebilir. Genellikle bu süre 1 ya da 2 gündür.

HoLEP Prostat Ameliyatı Yapan Doktorlar Kimlerdir?

HoLEP prostat ameliyatı yapan doktorlar arasında Prof. Dr. Volkan Tuğcu da bulunmaktadır.  HoLEP ile prostat ameliyatını İstanbul ilinde ilk uygulayan doktorlardan biri olan Prof. Dr. Volkan Tuğcu ile irtibata geçerek merak ettiğiniz tüm konuların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Prostat ameliyatı klasik olarak TUR ile yapılır.  TUR prostat ameliyatı elektrik enerjisi kullanılarak yapılmaktadır. TUR ameliyatı sırasında, büyümüş ve idrar yolunu tıkayan adenom dokusu küçük parçacıklar halinde kesilir. Bu yüzden ameliyat uzun sürer ve çok büyük prostatlar için uygun değildir. Ayrıca prostat adenomu tamamen temizlenmeyebilir. Geride bir miktar prostat dokusu kalabilir. Bir süre sonra kalan bu dokular tekrar büyüyerek şikayetlerin yeniden başlamasına yol açabilir. Yani hastalık tekrar edebilir. Kullanılan elektrik enerjisine bağlı oluşan yanıklar nedeniyle ameliyattan sonraki dönemde idrarda yanma ve kanama görülebilir.

HoLEP prostat ameliyatı yapan doktorlar, ameliyat sırasında büyümüş olan prostat dokusunu, prostat kabuğundan ayırarak olduğu gibi hiç parçalamadan çıkarır. Bu teknikte geride hiç artık prostat dokusu kalmaz. Bundan dolayı uzun yıllar geçse bile prostat hastalığı tekrarlamaz. Elektrik enerjisi kullanılmadığından dolayı, ameliyattan sonra idrarda yanma veya kanama gibi şikayetler genellikle olmaz. Hasta 1-2 gün içinde evine gönderilir. Hasta bir hafta sonra normal hayatına döner.

İstanbul İlinde HoLEP Prostat Ameliyatı Yapan Doktorlar Kimlerdir?

İstanbul ilinde HoLEP prostat ameliyatı yapan doktorlar arasında üroloji uzmanı Prof. Dr. Volkan Tuğcu da yer almaktadır. Günümüzde özelliklede 100 gramdan daha büyük olan prostatlarda, HoLEP prostat ameliyatı yapan doktorlar tarafından uygulanan bu teknik, altın standart tedaviler arasındaki yerini almıştır.

Hangi ilde yaşıyor olursanız olun, HoLEP prostat ameliyatı ile başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsanız bizi ziyaret edebilirsiniz. Prostat büyümesi, üretrayı yani idrar yolunu sarmış olan prostat dokusunun büyüyerek yolu tıkamasıdır. Prostatın büyümüş olan kısmına prostat adenomu adı verilir. Prostat büyümesi için yapılan ameliyatların amacı bu prostat adenomunun çıkartılmasıdır. Bunun için açık prostat ameliyatı, TUR prostat ameliyatı, lazer prostat ameliyatları gibi farklı ameliyatlar kullanılmaktadır.

HoLEP ameliyatının en önemli avantajlarından biri ameliyat sonrası kanamaların olmamasıdır. Ayrıca ameliyatta kullanılan holmium lazer, idrarı tutmaya yarayan büzük kaslarına zarar vermediğinden ameliyatın sonra kalıcı idrar kaçırma görülmez. Prostat adenomu tamamen çıkarıldığı için uzun yıllar sonra bile prostat hastalığı tekrarlamaz.

HoLEP ameliyatı cinsellik üzerine de zararlı değildir. Ameliyata bağlı sertleşme sorunu yaşanmaz. Sertleşmeyi sağlayan sinirler prostatın etrafından geçerek penise ulaşırlar. HoLEP ameliyatında kullanılan holmium lazerin doku derinliği çok fazla değildir. Bu nedenle HoLEP ameliyatından sonra cinsellik bozulmaz.

Daha detaylı bilgi ve randevu için HoLEP prostat ameliyatı yapan doktorlar arasında bulunan Prof. Dr. Volkan Tuğcu’ya  bu web sitesinde bulunan numara aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.